December 3, 2021

Maritzburg College Prize Giving 2021

L-R: Mrs Jeanette Finnie (Deputy Head: Academics), Mr Chris Luman (Headmaster), Mr Keith Guise-Brown (Guest of Honour) , Mr Ingo Talke (Senior Deputy Headmaster) & Mr Brandon Swart (Deputy Head: Co-Curricular)
This morning we celebrated exceptional academic, sporting and cultural excellence on the Maritzburg College campus at our annual Prize Giving which recognises the achievements of our Form 2 to Form 5 boys.

Our Guest of Honour was Mr Keith Guise-Brown, former Senior Deputy Headmaster. In his address to the boys, Mr Guise Brown reminded them of College’s indestructible heart which continues to beat life into the hearts of every College boy despite the many challenges faced this year. He encouraged the boys to be resilient, and to reflect, regroup and emerge stronger to face next year. He highlighted the “never say die” attitude, and the fierce competitiveness and pride that are so much a part of the RedBlackWhite. Mr Guise Brown also shared a few anecdotal and humorous stories of his time at College, reminding our boys of the privilege of being a College boy, and calling on each one of them to live their College life in its entirety, with the many traditions and history, the brotherhood and the sense of belonging.

A number of prizes for academic excellence were awarded at the event. Special congratulations to the boys who achieved first place in each form; Lethokuhle Shangase (Form 2), Jonathan Werth (Form 3), Declan Pillay (Form 4) and Thaufiq Abramia (Form 5).

We also handed out a number of sporting and cultural awards were also made at the ceremony, including two of our top awards; Neo Mosebi (currently ranked 4th in U17 100m sprint in the world) received the Headmaster’s Trophy for Individual Sporting Excellence of the Year, and the Olivier Trophy for Sport and Culture was awarded to Sphephelo Mbonambi, Deputy Head Prefect for 2022.

College’s Headmaster Mr Chris Luman paid tribute to and thanked all the staff of College for their dedication and commitment to the education and character building of the boys during the year.

Well done to all our boys on their achievements in what has been a tough year.

Pro Aris et Focis
PRIZE WINNERS 2021 - SPORT AND CULTURAL

INDIVIDUAL CULTURAL TROPHIES

Parklane SuperSpar Trophy for the Most Promising Musician - EE Stafford
Conor Michael Larkin Memorial Plate for the Most Improved Musician - JO Conolly
The Kean Hemingway Memorial Trophy for Emerging Leadership and Peer Fellowship - C Robinson

INDIVIDUAL SPORT TROPHIES
Arnold Moseya Trophy for the Best Defensive Basketball Player - SS Mbonambi
Oscar Servant Trophy for the Most Improved Basketball Player in the 1st Team - ZZ Shongwe
Maritzburg College Trophy for the Chess Player of the Year - AS Mfeka
Oscar Servant Trophy for Best All-Round Cricketer in the 1st XI - AO Simelane
Leon Haarhoff Memorial Trophy for the Most Promising Junior Cross-country Athlete - JR Werth
Darrol Day Cup for Junior Cross-country Winner - ER Maynard
Oscar Servant Trophy for the Most Improved Golfer - LN Akerman
Dieter Schlosser Memorial Trophy for the Most Improved Player in the 1st Hockey XI - CJ Fulton
Oscar Servant Trophy for the Most Promising Shottist - OA Newcomb
Frank Lambert Cup for the Best Overall Shottist - NA de Villiers
Shaun Olley Cup for the Most Consistent Shottist - CE Vahey
MacLean Trophy for Best Shottist in the Standing Position - NA de Villiers
Luyanda Ntshangase Memorial Shield for the Most Improved Player in the 1st Soccer XI - GL Mentory
Oscar Servant Trophy for the Most Committed Player in the 1st Soccer XI - MD Horstead
Reece Tifflin Trophy for 1st XI Most Consistent Soccer Player of the Year - PA Khuzwayo
Aidan Nugent Trophy for the Under 14 Squash Champion - T Nana
Dan Smith Trophy for the Under 16 Squash Champion - MC Mason
Smythe Trophy for the Most Improved Squash Player - S Maharaj
Tut Marwick Trophy for U14 Swimming Champion - CS Gibbs
Warren Shuttleworth Memorial Trophy for U15 Swimming Champion - C Robinson
Jimmy Anderson Memorial Shield for U16 Swimming Champion - RM Lottering
Dudley Forde Trophy for U17 Swimming Champion - T van Heerden
Maritzburg College Trophy for the Junior Table Tennis Champion - NO Dickason
Lucinda Lang Trophy for Junior Singles Tennis Champion - AC Tilbury
Grant Morrison Trophy for the Most Improved Tennis Player - TC Mason
Roy Foster Memorial Trophy for the Most Improved Water Polo Player in Form Five - T van Heerden
Matt Kemp Trophy for the Most Improved Water Polo Goalkeeper - Z Rowe
Oscar Servant Trophy for the Most Committed Water Polo Player - CR Reardon
Justin Joubert Trophy for the Most Valuable Water Polo Player - TP Roux
Headmaster’s Trophy for Individual Sporting Excellence of the Year - N Mosebi
The Olivier Trophy for Sport and Culture - SS Mbonambi
PRIZE WINNERS 2021 - ACADEMICS

ACADEMIC PROGRESS PRIZES
3rd Form SAA Mpanza and NR Setipa
4th Form CM Newman
5th Form AR Bharath

2nd FORM MERIT CERTIFICATES
TW Ambler, LJ Baptista, DJ Cruickshank, JT Drimie, S Durgaparsad, CS Gibbs, CTB Gould, AB Hadebe, ET Hamadziripi, ML Mfusi, EM Mitewu, LN Mkhize, CM Mundell, M Naidoo, S Naidoo, SJ Naidoo, BS Ngcobo, BI Pepu, JC Steyn and JJ Thackwray.

2nd FORM SUBJECT PRIZES

The Prize for Technology - JO Odell
The Prize for Life Orientation - EUA Dlamini
Merit Certificate and the Prize for Afrikaans - E Bester
Merit Certificate and Prize for Mathematics - DC Nadasan
Merit Certificate, the Prize for Natural Science - NRK Pembridge
Merit Certificate and the Prize for Third in 2nd Form - DC Naidoo
Merit Certificate, the Prize for Creative Arts and the Prize for Second in 2nd Form - JD Moneyvalu
Merit Certificate and the Prizes for English, isiZulu, Social Sciences, Economic Management Sciences, and the Prize for First in 2nd Form - L Shangase
3rd FORM MERIT CERTIFICATES
A Akoob, GJ Egberink, CBI Ferraz, J Foster, BR Gademan, O Haasbroek, ME Jewaskiewitz, J Kloppers, LK Matshoge, ER Maynard, ER Moodley, IG Mosupye, LA Myeza, SR Norton, DP Pieterse, C Robinson, DK Simpson, J Van Huyssteen, LJ Walker and BL Zuma.

3rd FORM SUBJECT PRIZES

Merit Certificate and the Prize for Creative Arts - S Bridglall
Merit Certificate and the Prize for isiZulu - SM Ngcobo
Merit Certificate, the Prizes for Economic Management Sciences and Technology - SJ Tredgold
Merit Certificate, and the joint Prize for Third in 3rd Form - NL Mazwi
Merit Certificate, the Prize for English and the joint Prize for Third in 3rd Form - IO Jikijo
Merit Certificate, the Prize for Afrikaans, and the Prize for Second in 3rd Form - RF Jacobsz
Merit Certificate, the Prizes for Life Orientation, Natural Sciences, Mathematics, Social Sciences and the Prize for First in 3rd Form - JR Werth

4th FORM MERIT CERTIFICATES
TD Ambler, JO Conolly, LT Du Toit, BM Emberton, T Ganie, SR Kadira, M Karrim, JE Kauffman, E Kock, A Mahomed, A Osman, SM Pretorius, T Ramdhass, KJ Steele and JR Wiggill.

4th FORM SUBJECT PRIZES

The Prize for Agricultural Sciences - BJ Haigh
The Prize for Mathematical Literacy - SC Hutton
The Prize for Music - SM Msibi
Merit Certificate and the Prize for AP Mathematics - LR McIlrath
Merit Certificate and the Prize for Business Studies - MP van Rooyen
Merit Certificate and the Prize for Dramatic Arts - SE Ender
Merit Certificate and the Prize for Economics - RJ Froise
Merit Certificate and the Prize for History - CM Raw
Merit Certificate and the Prize for isiZulu - MB Madlala
Merit Certificate and the Prize for Visual Arts - KJ Marais
Merit Certificate and the Prizes for Computer Applications Technology and the Prize for Engineering Graphics and Design - J le Roux
Merit Certificate, the Prize for Afrikaans the Prize for Third in 4th Form - G Roux
Merit Certificate and the Prizes for Geography, Information Technology and The Prize for Second in 4th Form - TH Nuttall
Merit Certificate, the Prizes for Accounting English, Life Orientation, Life Sciences, Mathematics, Physical Science and the Prize for First in 4th Form - D Pillay
5th FORM MERIT CERTIFICATES
SN Cele, ABI Ferraz, RJ Finnie, KB Goddard TM Govender, A Mdima, Y Malani, NN Mazibuko, P Mncube, N Moodley, MQB Ngubo, KCC Nsimbi, S Osman, W Pillay, CJ Prinsloo, KL Subiah, and TV Zuma.

5th FORM SUBJECT PRIZES

The Prize for Agricultural Sciences - PK Hauff
The Prize for Mathematical Literacy - TI Koller
The Prize for Visual Arts - RF Marais
The Prizes for Afrikaans and Music - B Gous
Merit Certificate and the Prize for Business Studies - LLM Mdletye
Merit Certificate and the Prize for Computer Applications Technology - MI Todd
Merit Certificate, the Prize for Economics - TL Zimu
Merit Certificate and the Prize for Engineering Graphics and Design - K Kisten
Merit Certificate and the Prize for Geography - JB Peens
Merit Certificate and the Prize for isiZulu - KN Mthimkhulu
Merit Certificate and the Prize for Life Orientation - SNN Ndaba
Merit Certificate and the Prize for Physical Science - N Chetty
Merit Certificate and the Prizes for History and Dramatic Arts - DR Plumb
Merit Certificate and the Prize for Third in 5th Form - MB Fihlela
Merit Certificate and the Prizes for Accounting and Life Sciences and the Prize for Second in 5th Form - U Essa
Merit Certificate, the Prizes for English, Information Technology, Mathematics and and the Prize for First in 5th Form - TE Abramia
Photo Credit: Sally Upfold
ALSO READ: Laddsworth spreads Christmas cheer to Siyabonga

LATEST NEWS

Congratulations to College's Matric Class of 2021

Maritzburg College congratulates the Class of 2021 on their excellent matric results, once gain a 100% pass rate! As a school we pride ourselves on preparing our boys for their futures through a well-rounded holistic and excellent education experience.

Read More
Two big Gauteng derbies mark return to action

The four South African Vodacom United Rugby Championship teams will return to the field in full swing on Saturday for first the first time since early December when the Emirates Lions host the Cell C Sharks in Johannesburg, and the Vodacom Bulls meet the DHL Stormers in Pretoria.

Read More
Blitzboks fit and ready for Malaga

Springbok Sevens coach Neil Powell expressed his happiness with the way his team prepared for the first HSBC Spain Sevens, to be played in Malaga from 21-23 January, while Blitzbok captain Siviwe Soyizwapi said they will look no further than the first game on day one.

Read More
The 2022 Carling Currie Cup Bulletin #2

The Vodacom Bulls surged to the top of the Carling Currie Cup standings with a magnificent victory in Cape Town, while the Airlink Pumas and Cell C Sharks registered their first log points of the new season following Wednesday’s second round of matches.

Read More
Blitzboks to speed ahead with WeBuyCars

The Springbok Sevens team will speed into action in Spain this weekend with market-leading partner WeBuyCars on the team’s jersey following agreement on a three-year sponsorship partnership.

Read More
Four SA match officials in action in Six Nations

Leading South African match officials Jaco Peyper, Aimee Barrett-Theron and AJ Jacobs are among a host of top international referees that will hold the whistle in the Six Nations and Under-20 Six Nations competitions in February and March respectively, with Marius Jonker serving as a television match official (TMO) in the senior men’s competition.

Read More
Delport invites experienced core as Imbokodo return to training

Springbok Women’s Sevens coach Paul Delport has named eight players with HSBC World Rugby Sevens Series experience in his first squad for the 2022 season, which will culminate with the Rugby World Cup Sevens in Cape Town in September.

Read More

Enjoy this blog? Please spread the word.

Website Photo Credit:
Actionpix (Frans Lombard) I LB Photography I Martin Ashworth I Traxtion Photography I Nicky White I Orton Media I Ice-bean Sports
PRIVACY POLICY
Copyright © 2021 Pegasus Publishing, All Right Reserved
All relevant information regarding COVID-19 can be found on sacoronavirus.co.za
menucross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram